środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy balustrady PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno także ciąć na sześciany o równych kształtach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także balaski z PCV na plot i bramkę ze sztachet stawia się z kamieni wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych obrysach, powinno się je adekwatnie zestawiać tzn. tak, aby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenie z plastyku z Elblągu należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz